História sadry
Sadra, respektíve sadrovec sa väčšinou nachádza v rozsiahlych usadeninách v mnohých krajinách na svete. Vznikla vykryštalizovaním z presýtených vodných roztokov morských plytčín, pritom sa vytvoril najprv karbonát, potom síran a nakoniec chloridy oddelené následkom ich rozpustnosti.
Sadru a anhydrid možno nájsť v geologických formáciách PERMU, NESKORŠÍCH TRIAS, KEUPER, ako aj v TREŤOHORÁCH.
Najstarší výskyt má banská ruda – vek okolo 240 mil. rokov. Sadry – výlevky vápna sú priemerne 215 mil. rokov staré, keuper-sadry sú mladšie o 10 mil. rokov. Podľa geologického vývinu rozlišujeme sadrovú rudu podľa stupňa čistoty, farby a štruktúry. K prírodným prísadám patria všetky sedimenty, ktoré vznikli počas vylučovania sadry z bývalých morí, napr. vápenec, slieň, hlina a príležitostne tiež piesok, bitúmen a rôzne soli.
Výhody sadry
Sadra ako stavebný materiál vytvára v interiéroch pohodlné a estetické prostredie:
- je úplne bez zápachu,
- je zdravotne neškodná,
- je to prírodný materiál,
- „dýcha“, čiže prirodzene reguluje klímu v ovzduší – zvýšenú vlhkosť v interiéri vstrebá vďaka svojimi pórom a v prípade, že dôjde k vysušeniu, vracia vlhkosť späť,
- je estetická – dokonale hladký biely povrch bez nerovností.
Rigips plne využíva tieto jej vlastnosti a vytvorila stavebné produkty na báze sadry – omietky a stierky radu Rimano a Rimat.